Çekerek Irmağı’nda hes mücadelesi devam ediyor.

İstanbul Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu ve Ekoloji Meclisi’nden bir grup, 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde Çekerek Irmağı’nın geçtiği köyleri gezerek, yapılacak HES’lerin yaşama ve doğaya vereceği zarar konusunda bilgilendirme toplantıları yaptılar. Toplantılar sekiz köyde, civar köylerin de katılımıyla gerçekleşti.

Çekerek Irmağı, Yozgat ve Tokat’ın kesişme noktasındaki köylerden akıyor. Çekerek Irmağı üzerine üç adet HES yapılması planlanıyor. İhale yüklenicisi şirket Reis Grup, alt yüklenici ise Bayındır Holding. Bölgede geçimlik tarım ve hayvancılık yapılıyor.

Bu santraller yapılırsa, köylülerin kullandığı su kanallara alınacağından sulu tarım yapılması mümkün değil. HES’ler için 49 yıllığına kiralanan topraklarda bulunan mermer, granit ve bor maden yataklarının da işletmesinin yapılacağı köylüler tarafından ifade ediliyor. Köylülerin arazilerine yeni ÇED yönetmeliği, Acele Kamulaştırma ile kendi iradeleri dışında el konuluyor. Köylüler hukuk mücadelesini başlatmış olsalar da bu inşaatın asıl olarak kendi verecekleri mücadele ile durdurulacağını toplantılardan sonra net olarak kavramış durumdalar.

1 Mart Pazar günü eş zamanlı olarak İstanbul’da ve iş makinelerinin çalıştığı Çekerek Irmağı kenarında yapılan basın açıklamaları ciddi ses getirmiş durumda. Yerelde yapılan basın açıklamasına farklı köylerden 300’ün üzerinde köylü katıldı. Bu katılım çok önemli, çünkü basın açıklaması yapılan ırmak kenarı köylere oldukça uzak bir noktada, halk araçlarla ulaşabildi.

Jandarma alarmdaydı. Bilgilendirme toplantılarını tüm köylerde adım adım izlediler. Jandarma istihbarat iki otomobil ile sürekli bilgilendirme ekibini takip etti, bir toplan
tıyı da gizlice izledi. Bilgilendirme toplantıları sırasında, Vali sürekli bilgi aldı. Ayrıca köy muhtarlarını davet edip şirkete aracılık yaptı, “Ben inceledim size bir zararı yok, size su verecekler” diyerek!

Platformun aldığı kararla 15 Mart’ta İstanbul ve Ankara’daki yerel dernekler örgütlü olarak kalabalık bir kitle ile gidecekler ve bir basın açıklaması yapacaklar. Şirketin oradaki iş makinelerini artık kaldırması gerektiği konusunda tüm halk hemfikir. Bunun yanında, daha önce ve şu anda mücadelesi devam eden ülkenin farklı yerellerinden ekoloji örgütleri 15 Mart’ta Çekerek Irmağı’nın özgür akmasına destek için orada olacaklarını açıkladılar

Bilgi paylaştıkça büyür. Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrShare on VKEmail this to someone
Çekerek Irmağı’nda hes mücadelesi devam ediyor.” hakkında bir yorum
  1. Bilgilendirme: Ana firma “REIS GROUP”, Lisans “Çekerek Elektrik Üretim AŞ”, Taşeron “Bayır İnşaat” (İnternetten alınmış bilgidir)

Bir Cevap Yazın